KARTVİZİT

Kartvizit Baskı

Kartvizit baskı günümüzde gelişmekte olan firmaların hem kendi adres bilgilerini hem de telefon numaralarının bulunduğu 85×50 mm ölçülerinde olan bir üründür. Şu şekilde hazırlanmaktadır; kartvizit tasarla programları gibi bazı programlara ihtiyaç vardır. Örnek tasarımları müşterinizin beğendiği ve hoşuna giden renklere hitap etmek durumundadır. Aksi halde müşterilerinize beğendiremezsiniz. Bu programlar matbaa tarafından ve reklamcılar tarafından kullanılmaktadır.

Bu programları matbaa firmaları ücretli satın alırlar. Programlarda tabi ki sade kartvizit tasarlamaz. Programların neler yaptığını açacak olursak eğer coreldraw programı grafik tasarım ve kart örnekleri gibi birçok tasarım çıkartabiliriz. Şeffaf kartvizit baskı gibi örneklerde hazırlanabilmekte ve online matbaalar aracılığıyla kart modelleri de oluşturabilirsiniz. Bu programlar diğer matbaa işleri içinde uygundur.

Örneğin Kart modelleri, broşür örnekleri, plastik kart, davetiye, sticker, gibi birden fazla işleri yapabilmektedir. Baskı esnasına geçilmeden önce tasarım aşamasına geçilir. Müşterimizin kartvizit baskı  modeli için bilgileri istemeliyiz. Gelen bilgiler adres, telefon, logo, varsa mail ve web site adresleri istenir. Daha sonra tasarım aşamasına geçilir tasarım yaparken günümüz kurumsal tasarımlardan 2 veya 3 örnek hazırlanmalıdır.

 

Kartvizit Modelleri

Grafik tasarımı yaptıktan sonra müşterimize onay için göndermemiz gerekmektedir. Hata olup olmadığını kontrol edebilmek için. Eğer hata verirse tekrar düzeltme yapılarak tan son onay için müşterimize göndermeliyiz. Tasarım onayı alındıktan sonra baskı işlemi başlamaktadır baskı ya geçilmeden önce bazı kontrollerin yapılması gerekir. Bunlar şu şekilde olur baskıya alınırken kenar kesim payları verilmelidir. Aksi halde kart ölçülerini doğru kesmeye biliriz. Kenar kesim paylarını da verildikten sonra montaj aşamasına geçilir.

Montajı tabaka kağıt ölçülerine göre yapmamız gerekmektedir. Ofset baskı da tabaka kağıt basılmasından dolayı ve çoklu kart basılmasından dolayı tabaka kağıda göre ayarlanmaktadır. Ofset baskı makinesinde sade kartvizit basılmıyor tabii ki. Bunların yanında davetiye ve sticker baskı gibi broşür örnekleri ve kart baskı işleri de basılmaktadır. Kartvizit baskı modellerinin basımından önce eğer kartvizit sıvamalı veya kabartma laklı modelli şeklinde hazırlanmış ise tasarım bu konuda dikkat edilmeli.

 

 

 

 

Oval Kartvizit

Grafik tasarımları aşamasında kartlarında kendi içerisinde ayrımları vardır. Örnek verecek olursak sıvamalı kart nasıl olur. Sıvamalı kart baskı öncesi montajını yaparken kartın ön tarafı ayrı montaj arka tarafı ayrı montaj olmak zorundadır. Aksi halde arkalı önlü sıvamasını yaparsak kesim esnasında bir birini tutmaya bilir. Onun için montajda daima dikkat etmeliyiz. Oval kesimli kart modeli ise baskısı yapıldıktan sonra matbaa kesim bıçağı dediğimiz malzeme yaptırmamız gerek. Bıçak yapıldıktan sonra tipo matbaa makinesi yardımı ile kenarları 5 mm kesilerek oval kartvizit elde etmiş oluruz.

Oval kartvizit baskı modellerinde standart ölçümüz yoktur tamamen müşteriye özel kartvizit kesimi yapılabilmektedir. Bu durum fantezi kartvizit ler içinde oval kesimi halk arasında fazla tercih edilmemektedir. Fantezi kağıt modellerini açacak olursak eğer tuale kağıt. Tuale kağıt modeli en çok tercih edilen kağıt modelidir.

Tercih nedeni kağıdın tok durması ve baskıların kağıt üzerinde gerçekten şık ve kaliteli durmasını sağlamaktadır. Normal diğer kağıt cinslerinden tuale kağıt biraz daha fiyat olarak uygundur. Ege kağıt kataloğunun en ucuz kağıdı diyebiliriz ege kağıt kataloğunda davetiye ve antetli kağıt baskı kağıt modelleri de mevcut. Örnek verecek olursak müşteriniz normal standart kullanılan 90 gr birinci hamur kağıt istemedi. O zaman biz alternatif olarak fantezi kağıt modelini sunarız. Ege kağıt kataloğunda antetli kağıt modelleri 90 gr ve üzeri kağıtlardan kullanılmalıdır. Davetiye kağıtlarının çoğu zaten fantezi kağıt kataloğundan alınmaktadır. Davetiye baskı normal diğer 350 gr ve benzeri kağıt cinsleri biraz daha hafif kalmaktadır. Ege kağıt kataloğu içerisinde ki kağıt cinsleri daha çok kaliteli işler için kullanılır

Plastik Kartvizit

Buda müşterinin isteğine ve bu işlere ayırdığı bütçeye bağlıdır tamamen. plastik kart modellerinde daha çok tercih edilmektedir. Ege kağıt kataloğu dışında diğer kart modelleri içerisinde de fiyatı etkileyen modeller mevcuttur. Örneğin plastik kart ve şeffaf kartvizit modelleri fiyatı yüksektir. Bunun nedeni birazda ha malzeme fiyatları fazla olmasından dolayı normal kağıtlardan pahalıya gelmektedir. O yüzden şeffaf kartvizit ve plastik kart basımını kurumsal müşterilerimiz tercih etmektedir. Biz Ankara matbaa olarak müşterilerimizin ne istediklerini önceden tespit ederek ten ön hazırlıklara başlıyoruz. Broşür örnekleri broşür hazırlama hizmeti de vermekteyiz.

Firmamız plastik kartvizit baskı ve diğer ürünlerin kağıt ve kalitesini daima kaliteli tutmaktadır. Buda firmamızı hem güvenilir firma yapmakta hemde kaliteli firma yapmakta. Plastik kartvizit baskı çeşitleri ve bir çok kartvizit örneği vardır. Oval kesimli kart özel kesimli kart kabartma laklı kartvizit baskı gibi. Oval kesim ve özel kesimli işlerde bizim matbaa dilinde oval kesim bıçakları yapılmaktadır. Bu bıçakları tipo baskı makinesinde kullanılır tipo baskı makinesi kesimi yaparken bıçak ölçülerine göre makineyi hazırlar. Oval kesim veya özel kesim bıçakları bizim bildiğimiz normal bıçaklar değil tabiki. Bu bıçakları yapan makineler var ve çelik malzemeden üretilmektedir.